/Polska proza współczesna – spotkanie autorskie z Markiem Bieńczykiem

Polska proza współczesna – spotkanie autorskie z Markiem Bieńczykiem

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI zaprasza 23 listopada br. o godzinie 18.00 na spotkanie autorskie z Markiem Bieńczykiem, pisarzem, eseistą, historykiem literatury, tłumaczem, enologiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów „Książka twarzy”, autorem który w 2013 roku odsłonił swoją tablicę w Alei Pisarzy przy naszej Bibliotece.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej” realizowanego przez Bibliotekę GALERIA KSIĄŻKI, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – „Partnerstwa dla książki” – zaprasza Mariola Talewicz Z-ca Dyrektora Biblioteki Galeria Książki.
Marek Bieńczyk pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako romanista jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L’atelier du roman”. Jest znawcą polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Członek International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Pisze felietony do “Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, Przekroju” i miesięcznika „Forbes”. Jest ponadto znanym enologiem, współtwórcą pierwszego polskiego przewodnika enologicznego „Wina Europy”.
Jego sztuka translatorska jest fenomenalna, bo jest koneserem słowa, jak całe jego pisarstwo. W jego twórczości zacierają się granice między gatunkami. W powieściach czujemy refleksje eseistyczne, a w eseju zamieszcza elementy fabuły, felieton zaś ujawnia biografię pisarza, który swą pisarską przygodę rozpoczynał jako historyk literatury”.
Przypomnę, że od września do grudnia w rozmawiamy o różnych gatunkach literackich, kierunkach jakimi podąża współczesna literatura, jak się pisze kryminał, przeglądamy się w zwierciadle prozy polskiej. Na początku września oswoiliśmy już poezję, potem esej z literaturę podróżniczą, w październiku rozmawialiśmy o współczesnej prozie polskiej, a w listopadzie o literaturze fantasy.

MBP Oświęcim